• Projekty edukacyjne

• LISTOPAD

Książkę  do domu w listopadzie zabrali: Alan, Zosia,

Kółko literackie

W listopadzie dzieci słuchały wierszy Juliana Tuwima. Wykonały ilustracje do utworów: "Lokomotywa", "Abecadło", "Okulary".

PROGRAM WŁASNY BAJECZNA KSIĘGA

Książkę  do domu w październiku zabrali: Julia, Wojtek i Natalka. Dzieci wspólnie z rodzicami opisały dalsze losy bohaterów i stworzyły barwne ilustracje. Odczytaliśmy w przedszkolu kolejne fragmenty księgi.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z pętelką po zdrowie"

31 października zorganizowano Dzień Dyni. W tym dniu dzieci poznały wielką różnorodność dyń, wzbogaciły swoją wiedzę na ich tematoraz dowiedziały się  jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Zorganizowano zabawy ruchowe i plastyczne związane z dynią.

10 października zorganizowano Dzień Drzewa. W tym dniu dzieci miały okazję nie tylko poznać nazwy drzew i ich owoce. W trakcie spaceru przekonały się, że  przebywanie w lesie wśród drzew może mieć relaksujący wpływ na człowieka.

Kółko literackie

W październiku dzieci założyły w sali kącik czytelniczy. Słuchały wiadomości na temat pracy pisarza oraz dowiedziały się z jakich elementów składa się książka, co to jest tytuł i czym zajmuje się ilustrator.

Zaproszono rodziców do włączenia się w akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom". Nasze przedszkole odwiedziła już mama Michalinki, Liwii, Antka, Marcelinki oraz babcia Łukaszka.

PROGRAM WŁASNY BAJECZNA KSIĘGA

W październiku dzieci zostały zapoznane z ideą programu. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu bajki "Ratujmy nasz dom". Książkę  do domu zabrał Antoś,który wspólnie z rodzicami napisał dalszą część bajki i stworzy ilustracje. Odczytaliśmy kolejny fragment książki, dzieci poznały nowych bohaterów.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z pętelką po zdrowie"

We wrześniu rozmawialiśmy o owocach, warzywach i zdrowym odżywianiu. Dzieci przyniosły do przedszkola kolorowe owoce,z których zrobiły pyszną sałatkę owocową.

PROJEKTY I PROGRAMY REALIZOWANE
        W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

1. PROGRAM WŁASNY BAJECZNA KSIĘGA

Głównym celem programu jest  promowanie czytelnictwa wśród
        przedszkolaków; stwarzanie okazji do twórczej
        ekspresji językowej i plastycznej; zaangażowanie
        rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach
        wspierania rozwoju dzieci.Cele projektu: promowanie czytelnictwa wśród
        przedszkolaków; stwarzanie okazji do twórczej
        ekspresji językowej i plastycznej; zaangażowanie
        rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach
        wspierania rozwoju dzieci.

2. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny CZTERY PORY ROKU

Głównym celem jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczno- techniczne.

3. Program własny "Zabawy matematyczne"

Program opiera się na założeniu nauki poprzez zabawę, doświadczenia, eksperymenty i działanie za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń. Podstawą będą zabawy matematyczne, tak ważne w edukacji przedszkolnej. Stworzą one możliwość eksploracji, działania, wyzwolą chęć poszukiwania.

4. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z pętelką po zdrowie"

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Projekt skupia się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie oraz higienie zdrowia psychicznego. Projekt jest zgodny z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz z kierunkami realizacji polityki oświatowej 2023/2024.

Cel główny: Kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Cele szczegółowe: Uświadamianie wpływu zdrowej diety na organizm człowieka, uświadamianie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie, kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci, utrwalanie nawyków związanych z higieną ciała i psychiki, rozwijanie umiejętności w zakresie nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, lękami. Wdrożenie metod wspomagających uważność. Współdziałanie z organizacjami wspomagającymi zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. Wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli o nowe pomysły na aktywności związane z szeroko pojętym zdrowiem.

5. Kółko literackie

Program został opracowany, aby wprowadzić dzieci w świat literatury. Głównym celem
        kółka jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój,
        kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka.