• W naszym przedszkolu zatrudniony jest rehabilitant ruchowy 
        Pan Łukasz Mitoś

         

        Ze względów organizacyjnych Rodzice, którzy są zainteresowani konsultacjami mogą podejść do sali zabaw w podanym terminie:
        - 29.05.2022 godz. 15.00

         

         

        Zajęcia z zakresu rehabilitacji odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

        Konsultacje odbywają się według potrzeb rodziców lub po uzgodnieniu z rodzicami.

        Rehabilitacja ruchowa ma na celu :

        • poprawę funkcji ruchowych,

        • reedukację postawy ciała,

        • naukę prawidłowych wzorców ruchowych i naukę ich wykorzystywania w czynnościach dnia codziennego,

        • normalizację napięcia mięśniowego,

        • zwiększenie wytrzymałości i siły mięśniowej,

        • trening równowagi i orientacji w przestrzeni,


        Rehabilitacji ruchowa w przedszkolu to szereg oddziaływań stymulujących, prowadzonych w formie zabaw, ćwiczeń, gier ruchowych. Mają one na celu wyrównanie lub zmniejszenie zaburzeń uwarunkowanych uszkodzeniem OUN, minimalizowanie trudności rozwojowych dziecka, wspomaganie jego rozwoju psychomotorycznego, korygowanie ewentualnych zaburzeń w rozwoju funkcji percepcyjno - motorycznych, wpływają również na ogólną poprawę rozwoju umysłowego dziecka. Zajęcia są prowadzone indywidualnie. Podczas zajęć wprowadzane są elementy różnych metod i programów wspierających rozwój dzieci. Wszystkie stosowane podczas zajęć oddziaływania dobrane są do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci. Gry i zabawy ruchowe są dla dzieci źródłem przyjemności, wpływają na ich samoocenę i poczucie własnej wartości. Natomiast uzyskiwana w wyniku ćwiczeń poprawa sprawność ruchowej daje dzieciom szansę na większą samodzielność oraz zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. 


        Rehabilitacja dzieci często zaczyna się już po kilku dniach od ich przyjścia na świat. Ma na celu wypracowanie u małego Pacjenta poprawnych wzorców ruchowych, aby w przyszłości uniknąć lub zminimalizować tzw. trudności rozwojowe. Objęcie dziecka wczesną opieką specjalisty znacznie zmniejsza to ryzyko. Dzieci po narodzinach nie kontrolują wielu odruchów własnego ciała. Nie
        wiedzą też jak powinny wyglądać poprawne wzorce. Stąd też niezwykle przydatna okazuje się w tym czasie pomoc fizjoterapeutych, zwłaszcza jeśli zdiagnozowane zostały nieprawidłowości, które mogą w przyszłości mieć wpływ na poprawne funkcjonowanie aparatu ruchu. Obecnie jest wiele stosowanych metod rehabilitacji najmłodszych. Wymagają one specjalistycznej wiedzy i podejścia, ponieważ dzieci, zwłaszcza niemowlęta, nie są w stanie samodzielnie powtarzać zadanych
        ruchów i ćwiczeń, aż do momentu wypracowania poprawnego wzorca. Nie należy się też bać pomocy wykwalifikowanej osoby – z roku na rok rehabilitacja dzieci jest na coraz wyższym poziomie i opiera się na coraz skuteczniejszych rozwiązaniach. W każdym przypadku do malucha należy podchodzić bardzo indywidualnie, dobierając rozwiązanie do wskazań medycznych. Nadal powszechnie stosuje się metodę Bobath, w której zadaniem specjalistów jest
        nauka rodziców, jak powinna wyglądać opieka nad dzieckiem. W ten sposób forma terapii zostaje przeniesiona z gabinetu specjalisty do codziennych sytuacji – wiele dzieci zyskało w ten sposób szansę na prawidłowy rozwój, którego patologie często wynikają z zaniedbań lub niewiedzy opiekunów, na wczesnym etapie kształtowania wzorców ruchowych. Ponieważ skuteczność tego rozwiązania jest bardzo wysoka, obecnie stosuje się je również w pracy ze starszym Pacjentem.
        W przypadku schorzeń, które wymagają ciągłej korekty stosuje się tzw. kostiumy rehabilitacyjne, ortezy i stabilizatory. Korekta na wczesnym etapie jest znacznie bardziej skuteczna niż w momencie, kiedy w pełni został wykształcony aparat ruchu. Dla niektórych dzieci to szansa na normalne funkcjonowanie w przyszłości np. chodzenie, bieganie, uprawianie sportu itp.

        Nauka przez zabawę jest również formą terapii, skierowaną zwłaszcza do dzieci, które mają problem z przetwarzaniem informacji, płynących z narządów zmysłu – węchu, słuchu, wzroku czy dotyku. Zdarza się, że zmysły reagują zbyt silnie lub za słabo, aby wymusić na dziecku właściwą reakcję. W takich przypadkach częstym objawem jest niewłaściwe chwytanie, brak reakcji na dźwięk, problemy z koncentracją czy zaburzenia dotyku lub niechęć do dotykania przedmiotów o specyficznej fakturze. Na tej podstawie można podejrzewać tzw. zaburzenia integracji sensorycznej. W przypadku najmłodszych sprawdza się także terapia dźwiękiem – muzykoterapia. Przy odpowiednio dobranych utworach, mały pacjent może spać, bawić się i odpoczywać, ponieważ poprawiają jego koncentrację i wpływają na wewnętrzne wyciszenie.

    • Kontakty

      • Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Lędzinach
      • sekretariat: 661 539 777 intendent: 667 034 999
      • ul. Stadionowa 1 43-140 Lędziny Poland
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00