• Projekty edukacyjne

•  W roku szkolny 2023/2024 w naszej grupie będą realizowane projekty ogólnopolskie takie jak:

"Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji"

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”.
        Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).

Celem projektu jest m.in.:

– kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji,

– kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami,

– kształtowanie postaw prospołecznych,

– kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno,

– wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci.

"Z pętelką po zdrowie"

Projekt skupia się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie oraz higienie zdrowia psychicznego.

Cel główny:

-Kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Cele szczegółowe:

-Uświadamianie wpływu zdrowej diety na organizm człowieka,

-uświadamianie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie,

-kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci,

-utrwalanie nawyków związanych z higieną ciała i psychiki, rozwijanie umiejętności w zakresie nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, lękami.

-Wdrożenie metod wspomagających uważność.

-Współdziałanie z organizacjami wspomagającymi zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci.

-Wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli o nowe pomysły na aktywności związane z szeroko pojętym zdrowiem.

REALIZACJA  PROJEKTU

"Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji"

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK:

1. Paznanie kotka Amadeusz - dzieci poznały maskotkę kotka, nauczyły się piosenki o kotku Amadeuszu, posłuchały wiersza pt. : „O kotku Amadeuszu”, wykonały portret kotka, uczestniczyły w kocich zabawach, poznały kodeks zachowania w przedszkolu

2. Światowy Dzień Fair Play – dzieci poznały dyscypliny sportowe, poznały znaczenie pojęcia „Fair play”, wysłuchały wiersza pt.: „ O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”, uczestniczyły w pogadance n/t zdrowej rywalizacji