• Odbiór dziecka z przedszkola

• PROCEDURA
          PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbioru dziecka przez rodziców ( prawnych opiekunów) obowiązujące w Miejskim Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Lędzinach.

1. Rodzice (prawni opiekunowie) dzieci przyprowadzają i odbierają je z przedszkola oraz są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
          2. Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez osobę dorosłą, zdolną do podejmowania czynności prawnych, upoważnioną ( na piśmie) przez rodziców. Upoważnienie takie jest skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola. Upoważnienie może zostać odwołane lub zmienione w każdej chwili.
          3. Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić inną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić przez udzielenie pisemnego pełnomocnictwa.
          4. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. pod wpływem alkoholu) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
          5. O przypadku każdej odmowy wydania dziecka powinien zostać niezwłocznie poinformowany dyrektor przedszkola lub jego zastępca.
          6. W takiej sytuacji przedszkole jest zobowiązane do podjęcia wszelkich możliwych czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka.
          7. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym telefonicznie rodziców dziecka ( prawnych opiekunów) lub inne upoważnione osoby.
          8. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (prawnych opiekunów dziecka), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez jedną godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami).
          9. Życzenie rodziców dotyczące nieodebrania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
          10. Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola powinna w szatni przygotować je do pobytu w przedszkolu, a następnie przekazać je pracownikowi przedszkola. Od momentu przekazania dziecka odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.
          11. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola w godzinach ustalonych w umowie zawartej pomiędzy rodzicem, a dyrektorem. W celu prawidłowej organizacji pracy przedszkola odbiór dzieci powinien odbywać się w godzinach od 15.00 do 16.30.
          12. Osoba odbierająca dziecko powinna zgłosić to upoważnionemu pracownikowi. Dziecko przyprowadzone jest do szatni i przekazywane rodzicowi. Od tego momentu osoba odbierająca dziecko odpowiedzialna jest za jego bezpieczeństwo.

Pobierz upowaznienie_do_odbioru_dziecka.pdf

PROCEDURA POSTĘPOWANIA
          W PRZYPADKU, GDY PO ODBIÓR DZIECKA ZGŁASZA SIĘ RODZIC (OSOBA) W STANIE WSKAZUJĄCYM NA SPOŻYCIE ALKOHOLU

Szczegółowe zasady obowiązujące w Miejskim Przedszkolu z Oddziałami  Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach w przypadku, gdy po odbiór dziecka zgłasza się osoba w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

1. W sytuacji, w której po odbiór dziecka przychodzi rodzic (osoba) w stanie wskazującym na spożycie alkoholu bądź innych używek, nauczyciel przeprowadza z nim rozmowę i nie zezwala na odbiór dziecka.
          2. Nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola o odmowie wydania dziecka
          3. Nauczyciel sporządza notatkę służbową o zaistniałej sytuacji i powiadamia rodzinę dziecka.
          4. W przypadku nie odebrania dziecka przez inną upoważnioną osobę po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez jedną godzinę do godz. 18.00
          5. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia policję o nieodebraniu dziecka z przedszkola.