Zabawy terapeutyczne
Zapraszamy do zapoznania się z Nowoczesne technologie,a nasze dzieci
Nowoczesne_technologie_a_nasze_dzieci.pdf
CO ROBI PSYCHOLOG W PRZEDSZKOLU???
Nie chodzi o to, aby zaprowadził "porządek" i sprawił, że wszystkie dzieci będą grzecznie się bawić czy słuchać pani. Psycholog przedszkolny nie prowadzi terapii, tylko zwraca uwagę rodziców i wychowawców na ewentualne trudności. Naprawdę warto z nim choć przez chwilę porozmawiać.
1. OBSERWACJA JEST NAJWAŻNIEJSZA
Psycholog "patrzy" jak dzieci przystosowują się do przedszkola, jak bawią się w grupie, co robią w sytuacjach stresowych lub konfliktowych. Może oglądać rysunki przedszkolaków, słuchać jak maluchy odzywają się do siebie, wychowawczyń lub rodziców. W ten sposób poznaje dzieci i ich problemy.
2. BARDZO WAŻNA ROZMOWA - Z DZIECKIEM I Z RODZICAMI
Jeśli psycholog zauważy, że któreś dziecko potrzebuje pomocy, bo np. nie potrafi odnaleźć się w grupie, mówi o swoich spostrzeżeniach wychowawcy. Bardzo często jest też tak, że to pani zwraca się z prośbą do psychologa, ponieważ zauważyła jakieś trudności u dziecka.
Psycholog umawia się wtedy na spotkanie z rodzicami dziecka. Tego spotkania nie trzeba się obawiać, choć strach rodzica jest zrozumiały. Psycholog jest właśnie po to, aby pomóc dziecku i jego rodzinie, a nie po to aby wytykać błędy czy sprawdzać rodzicielskie kompetencje. Rozmowa nie skupia się więc tylko na tym co dzieje się niepokojącego (czyli "niegrzecznym" zachowaniu czy deficytach dziecka), ale jak reagować na takie zachowanie, jak rozmawiać z dzieckiem, jak się z nim bawić, jak dostrzegać mocne strony malucha i w jaki sposób na nich bazować.
O rozmowę z psychologiem może również poprosić rodzic, jeśli zauważa coś niepokojącego lub jeśli ma jakieś wątpliwości. Dziecko czasem może zachowywać się inaczej w domu, inaczej w przedszkolu. Warto wtedy przedyskutować z psychologiem ewentualne obawy.
Specjalista spotyka się także z dzieckiem. Rozmawia wtedy o ulubionych zajęciach malucha, obserwuje go podczas wykonywania różnych zadań (np. układania puzzli, rysowania itp.). Na tej podstawie stara się znaleźć przyczynę problemów.
3. PSYCHOLOG POMAGA W RÓŻNY SPOSÓB:
Sygnalizuje problem i podpowiada rozwiązania. Ściśle współpracuje z wychowawcami. Sposoby, formy i metody pracy zawsze są omawiane z rodzicami. Warto więc posłuchać tego, co o problemach dziecka sądzi psycholog. Pozwala to rodzicom zobaczyć dziecko z innej strony. Psycholog:
- organizuje zajęcia grupowe dla dzieci,
- pomaga indywidualnie dziecku,
- współorganizuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną,
- służy pomocą rodzicom,
- współpracuje z wychowawcami.
POTRZEBNA JEST ZGODA RODZICA!
Rodzicu nie obawiaj się, że psycholog będzie prowadził zajęcia z dzieckiem bez twojej wiedzy. To Ty musisz wyrazić na nie zgodę.
Bez niej dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach ze specjalistą.
WRACAMY DO PRZEDSZKOLA
– jak przygotować dziecko do powrotu na zajęcia po kwarantannie?
Opis zdjęcia: Dziecko w żóltej kurtce z niebieskim plecakiem na plecach
Dzieci często nie pamiętają, jak wyglądał czas, gdy codziennie uczęszczały do przedszkola. Należy pamiętać, że powrót do mieszanej grupy dzieci, przejście do nowej codzienności może okazać się stresujące dla samego dziecka jak i dla rodzica. Czasami już dłuższa choroba może być przyczyną problemów dziecka z ponowną adaptacją w przedszkolu. Obecnie maluchy nie uczęszczają do placówek już trzy miesiące. Taka przerwa jest znacząca i może wybić dziecko z codziennego rytmu. Dlatego przygotowanie do powrotu powinno oprzeć się na realizacji poniższych wskazówek:
Rozmawiaj z dzieckiem
Warto przypomnieć maluchowi, co najbardziej podobało mu się w codziennych spotkaniach w przedszkolu. Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, za czym najbardziej tęskni. Przypomnijmy przedszkolakowi o ulubionych kolegach, zabawach czy ciekawych aktywnościach. Jeśli pamiętamy przedszkolne potrawy, które szczególnie przypadły dziecku do gustu – przygotujmy je. Zacznijmy również wracać do codziennej rutyny, która była praktykowana w czasie zajęć przedszkolnych. Wróćmy do zasad sprzed przerwy – dostosujmy pory posiłków, wyznaczmy czas na zabawę, poobiedni odpoczynek i sen nocny, a także przypomnijmy sobie ulubione gry i zabawy, wprowadźmy je w codzienne aktywności. Przypominając dziecku o ulubionych zabawach, długo niewidzianych kolegach, a także wspominając miłe chwile, sprawimy, że maluch zatęskni za przedszkolem, a także poczuje ekscytację na myśl o powrocie.
„Spotkanie” z kolegami
Jeśli maluch do tej pory nie korzystał regularnie z przedszkolnych zajęć zdalnych to jest to odpowiedni sposób na przypomnienie przedszkolnej rutyny. Realizacja takich zajęć to czas na zabawę, na kontakt z przedszkolną rzeczywistością i jej aktywnościami. Warto dziecku również przypomnieć o ulubionych kolegach z przedszkola – obejrzeć zdjęcia, zaaranżować możliwość zobaczenia czy porozmawiania z przyjacielem za pośrednictwem internetowego komunikatora, co sprawi, że maluch chętniej wróci do przedszkola, żeby już „na żywo” móc pobawić się z kolegą.
Czytanie
Aby pomóc rodzicom i ich pociechom w powrocie do przedszkola powstały specjalne publikacje, a mianowicie bajki terapeutyczne traktujące o tematyce wznowienia funkcjonowania placówek edukacyjnych. Czytanie bajek terapeutycznych ma na celu pomóc w przygotowaniu dziecka na powrót do przedszkola, w którym obowiązują nowe zasady. W związku z zaleceniami sanitarnymi u przedszkolaków może pojawić się dużo pytań o obecną sytuację, przykładowo:
- „Dlaczego nie mogę wziąć swojej zabawki?”;
- „Czy mogę przytulić się do swojej Pani?”;
- „Jak bawić się z innymi dziećmi?”.
Te bajki powstały po to, żeby pomóc rodzicowi w rozmowie z dzieckiem nt. nowych zasad w przedszkolu, oswoić z przedszkolakiem trudne emocje i lepiej przygotować je na nową sytuację.
Dlatego zapraszam do rodzinnej lektury, która powinna ułatwić przedszkolakowi odnalezienie się w nowej rzeczywistości :)